Sprzątanie biur

0
1806
Sprzątanie biur
reklama

Czystość w biurze to wizytówka każdej firmy. Ma to wpływ na odbiór danej firmy, jak i wpływa pozytywnie na efektywniejsze wykonywanie zadań przez pracowników na co dzień oraz sprzyja dobremu samopoczuciu samych pracowników i klientów. Badania pokazały, iż na efektywność pracowników ma wpływ nie tylko wysokość ich zarobków, czy atmosfera w pracy a w ogromnej mierze stan estetyczny otoczenia, które ich otacza. Czysta, estetyczna przestrzeń biurowa powinna być bardzo regularnie sprzątana (nawet codziennie), zwłaszcza, gdy jest dostępna również dla klientów.

Sprzątanie biur – jak zorganizować sprzątanie biura?

Czyste i estetycznie wizualnie biuro stanowi wizytówkę każdej ceniącej się firmy. Najważniejsze w temacie sprzątania biur stanowi regularność, głównie, jeśli dotyczy to przedmiotów, miejsc bądź rzeczy, które są w ciągłym użyciu przez pracowników albo klientów (biurka, komputery, podłogi, fotele). Bardzo istotne jest również regularne (codzienne!) sprzątanie i dezynfekcja kuchni oraz łazienek. Raz na jakiś czas, warto również pamiętać o dokładnym umyciu wszystkich okien oraz umyciu i dezynfekcji drzwi, profesjonalnym wypraniu wykładzin oraz innych istotnych rzeczach np. mycie schodów. Do wyżej wymienionych prac (utrzymania porządku w firmie na odpowiednim poziomie) nie wypada angażować pracowników (jest to nieprofesjonalne), dlatego też najlepiej zatrudnić osoby, które w sposób profesjonalny i rzetelny podejdą do tematu. Znaczna część ceniących się firm korzysta z outsourcingu, wybierając fachowe firmy sprzątające. Zabieg ten ma swoje zalety: obniża koszty przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności, nie trzeba przeprowadzać rozmów kwalifikacyjnych oraz zatrudniać osoby na etat, myśleć o zastępstwie w sytuacji chorobowej osoby sprzątającej na etacie, kupować odpowiedniego sprzętu (firma sprzątającą dysponuje profesjonalnym sprzętem oraz odpowiednimi środkami czystości), organizować szkoleń. Ważnym plusem jest również regularność usługi sprzątania powierzchni biurowych oraz wysoka jakość usług. Korzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej jest idealnym rozwiązaniem, które świetnie ułatwi życie oraz pozwoli bardzo zaoszczędzić czas.

Jak często sprzątać powierzchnie biurowe?

Częstotliwość sprzątania biura jest uzależniona od kilku czynników, bowiem każda firma jest inną, złożoną jednostką o specyficznych uwarunkowaniach i potrzebach. Wielkość powierzchni biurowej, ilość pomieszczeń, częstotliwość odwiedzin kooperantów i wizyt klientów, ilość pracowników, a także specyfika działalności firmy to główne komponenty wpływające na częstotliwość wykonywania poszczególnych czynności sprzątających w danej firmie. Wpływ na omawiany temat ma również stan powierzchni biurowych, ilość okien w całym obiekcie, użyte surowce wykończeniowe oraz wielkość zaplecza gastronomicznego i liczba toalet. Analizując wszystkie składniki można dojść do wniosku, iż sprzątanie biur nie należy do najszybszej i najprostszej czynności i bardzo rzadko zdarza się, iż firma radzi sobie sama w kwestii utrzymania sterylnej czystości, bez wynajęcia ekipy sprzątającej.

Do codziennych zadań, które powinny być wykonywane przez profesjonalistów z odpowiednimi środkami czystości, powinno się zaliczyć dbanie o czystość, dezynfekcję oraz wygląd toalet – ze względów wizualnych oraz higienicznych. Toalety są niestety źródłem bakterii i bardzo trudno zadbać o odpowiedni poziom czystości, jeśli nie stosuje się profesjonalnych środków oraz narzędzi do czystości o dezynfekcji. Istotne jest również codzienne uzupełnianie papieru toaletowego, ręczników do wycierania rak oraz mydła, jak i opróżnianie koszy na śmieci. Codzienne, profesjonalne sprzątanie powinno również odbywać się w szatni, pokoju gastronomicznym, stołówce czy kuchni pracowniczej (tym bardziej, jeśli zatrudniamy znaczną liczbę pracowników). Miejsce, w którym zatrudnione osoby spędzają swój wolny czas (przerwy), również powinien być sprzątany codziennie – stanowi on dla nich miejsce wyciszenia, relaksacji i odpoczynku. Kolejnym zadaniem jest niewątpliwie odkurzanie i mycie podłóg (głównie w okresie jesienno-zimowym). Czystość wymienionych obszarów jest bardzo ważna, gdyż ma bezpośredni wpływ na komfort zatrudnionych osób (zarówno moralny, jak i psychiczny oraz estetyczny), dlatego ich zaniedbywanie, nieodpowiednie i nieprofesjonalne sprzątanie może mieć negatywny wpływ na kadrę.

Przynajmniej raz w tygodniu powinno się wykonać czynności sprzątające, które mają wpływ na pierwsze spostrzeganie firmy. Zaliczyć do tych czynności można sprzątanie parkingu bądź pojazdu ( opróżnienie koszy, popielniczek, pozbycie nadmiaru liści itp.). Minimum raz w tygodniu powinny być ścierane kurze z mebli i innych urządzeń biurowych (drukarki, laptopy, kserokopiarki itp.). Powinna być wykonana również ich dezynfekcja. Do zadań wykonywanych z tą częstotliwością można również zaliczyć podlewanie kwiatów doniczkowych znajdujących się w pomieszczeniach biurowych oraz czyszczenie i dezynfekcja poręczy metalowych, luster itp..

Cena za sprzątanie biura

Oferta cenowa za usługi sprzątania powierzchni biurowych jest przygotowywana indywidualnie dla każdego chętnego klienta. Jak już wspomniano powyżej, pod uwagę w wycenie bierze się zakres wykonywanych prac w danym biurze, ich częstotliwość, powierzchnię biurową do sprzątania, jak i również czas wykonywanych usług itp. Oferta jest wykonywana w oparciu o indywidualną charakterystykę firmy, potrzeby klienta, jego wymagania. Brana jest również pod uwagę wysokość przeznaczonych na cel sprzątania środków finansowych danej firmy.

Profesjonalna firma sprzątająca skupia się na potrzebach firmy, efektywności ich pracowników, dlatego też wszystkie czynności sprzątające prowadzone są w godzinach preferowanych przez klienta (aby nie rozpraszać i dezorganizować pracy pracowników firmy).

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię