Przełom w recyklingu baterii samochodów elektrycznych w Polsce – Grupa Elemental otwiera innowacyjny zakład

0
431
recykling baterii samochodów elektrycznych w Polsce
reklama

Grupa Elemental, polski gigant w dziedzinie „urban mining”, finalizuje budowę pierwszego w Unii Europejskiej kompleksowego zakładu recyklingu baterii samochodowych do pojazdów elektrycznych w Zawierciu. Ta przełomowa inwestycja stanowi kluczowy krok w kierunku zrównoważonej gospodarki i odpowiada na rosnące wyzwania klimatyczne w Europie.

Grupa Elemental Prowadzi Rewolucję w Urban Mining

W Polsce, kraju znaczącym na mapie produkcji baterii do pojazdów elektrycznych, dokonuje się przełom. Grupa Elemental, polski lider w branży „urban mining”, finalizuje budowę innowacyjnego zakładu recyklingu baterii samochodowych w Zawierciu. To pierwsza tego rodzaju inwestycja w Unii Europejskiej, która może zrewolucjonizować podejście do gospodarki obiegu zamkniętego.

Rozkwit Elektromobilności i Wyzwania Ekologiczne

Ostatnie lata przyniosły znaczący wzrost zainteresowania pojazdami elektrycznymi. Zgodnie z raportami, liczba tych pojazdów na polskich drogach wzrosła o 71% w stosunku do roku ubiegłego. Tak dynamiczny wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych, zarówno w Polsce, jak i na świecie, wymaga odpowiedzi na wyzwania ekologiczne związane z produkcją i recyklingiem baterii litowo-jonowych.

Elemental w Centrum Transformacji Bateryjnej

Elemental koncentruje się na odzyskiwaniu litu, kluczowego surowca w produkcji baterii litowo-jonowych. Inwestycja w Zawierciu, wyceniona na 150 mln euro, umożliwi nie tylko odzysk litu, ale także innych cennych metali. Zakład ma być jednym z pierwszych i największych tego typu obiektów w Europie, co podkreśla strategiczne znaczenie Polski w branży bateryjnej.

Polska na Mapie Producentów Baterii

Polska, ustępująca jedynie Chinom, zajmuje drugie miejsce w światowej produkcji baterii litowo-jonowych. Dynamiczny rozwój sektora bateryjnego w kraju, w którym akumulatory stanowią ponad 2,4% eksportu, potwierdza mocną pozycję Polski na globalnym rynku. Wrocławskie centrum produkcyjne LG Energy Solution, największe w Europie, świadczy o silnej pozycji kraju w tej dziedzinie.

Nowe Horyzonty Recyklingu Baterii

Zmiany w regulacjach Unii Europejskiej, nakierowane na zwiększenie odzysku surowców z baterii, otwierają nowe możliwości dla firm takich jak Elemental. Proponowane cele, takie jak odzysk 95% miedzi, niklu, kobaltu i 70% litu do 2030 roku, wymagają nowych inwestycji i technologii. Zakład w Zawierciu ma być odpowiedzią na te potrzeby, umożliwiając zwiększenie skali ponownego wykorzystania baterii litowo-jonowych.

Zakończenie Budowy i Perspektywy na Przyszłość

Projekt zakładu w Zawierciu, mający zostać oddany do użytku pod koniec roku, to nie tylko kamień milowy dla Grupy Elemental, ale również ważny krok dla całej gospodarki. Inwestycja ta symbolizuje praktyczne wdrożenie zrównoważonej gospodarki oraz idealnie wpisuje się w model cyrkularny, który staje się coraz bardziej istotny w kontekście globalnych wyzwań klimatycznych.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię