Mikrorachunek podatkowy to nowe rozwiązanie wprowadzone przez Ministerstwo Finansów od początku 2020 roku. Indywidualne konto ma być ułatwieniem dla podatników i to właśnie na ten rachunek mają trafiać zobowiązania fiskalne. Wpłaty nie będą już możliwe na ogólne rachunki urzędów skarbowych.
Dzięki temu rozwiązaniu, podatki PIT, CIT i VAT będą trafiały na jeden, stały, indywidualny rachunek podatkowy. Korzyścią dla podatnika jest to, że nie musi już wybierać oddzielnych rachunków. Ułatwienia mają być odczuwalne również w przypadku przeprowadzki lub zmiany siedziby firmy, bo mikrorachunek pozostaje ten sam. W założeniach Ministerstwa Finansów, mikrorachunek ma spowodować szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT oraz ograniczyć liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konta. Numer mikrorachunku podatkowego można szybko sprawdzić online w każdym miejscu i czasie.
Kogo obowiązuje mikrorachunek?
– W zasadzie, absolutnie wszystkich. Jest tylko mała różnica, przedsiębiorcy, spółki prawa handlowego dla wpłat podatków z działalności gospodarczej będą w generatorze mikrorachunku podawać nr NIP natomiast osoby, które nie prowadzą działalności swój mikrorachunek będą generować na podstawie numeru Pesel – wyjaśnia Łukasz Klag z Biura Usług Ekonomicznych KiK w Opolu. – Ciekawostka jest taka, co w praktyce powoduje, częste zadawanie pytań, że każda osoba, która ma PESEL i NIP może dla siebie wygenerować dwa numery dwóch mikrorachunków, a to już rodzi pytanie, co gdzie wpłacać – dodaje.
Samo generowanie mikrorachunku nie jest skomplikowane. Można go otrzymać używając generatora lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Należy jednak pamiętać, że na mikrorachunek będą dokonywane tylko wpłaty. Wszelkiego rodzaju zwroty nadpłat i podatków będą się odbywały tak jak dotychczas, tzn. na bieżący rachunek bankowy.
Generowanie mikrorachunku podatkowego
Do otrzymania mikrorachunku służy generator dostępny na stronie podatki.gov.pl, można go również uzyskać w każdym urzędzie skarbowym. To nic nie kosztuje. Jeśli decydujemy się na wersję online, warto się upewnić, czy jesteśmy na właściwej stronie internetowej prowadzonej przez Ministerstwo Finansów. Należy korzystać tylko ze stron oficjalnych, z rozszerzeniem domeny – gov.pl.
Niestety, w ostatnich dniach pojawiły się informacje o fałszywych generatorach mikrorachunku podatkowego oraz “gotowych” rachunkach wysyłanych bezpośrednio do skrzynek mailowych. Urzędnicy ostrzegają, że nie wolno wykonywać żadnych przelewów na otrzymane w ten sposób konta.
Należy też pamiętać, że na mikrorachunek będą dokonywane tylko wpłaty. Wszelkiego rodzaju zwroty nadpłat i podatków będą się odbywały tak, jak dotychczas, tzn. na bieżący rachunek bankowy.
Jak wygląda mikrorachunek?
Mikrorachunek podatkowy będzie składać się z 26 znaków, zgodnie ze standardem numerów rachunków bankowych NRB. Przed użyciem mikrorachunku trzeba sprawdzić czy zawiera cyfry 10100071222 (począwszy od pozycji nr 3) oraz prawidłowy PESEL lub NIP. Dla bezpieczeństwa powinno się unikać wszelkich podejrzanych stron internetowych, które mogą wyłudzać dane.
Od początku roku dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT nie są już aktywne. Wpłat należy dokonywać już tylko na nowy mikrorachunek podatkowy. Wielu przedsiębiorców pyta o to, na jakie rachunki muszą odprowadzać podatki inne niż PIT, CIT i VAT. Otóż zobowiązana takie jak np. akcyza, czy PCC, należy wpłacać na rachunki podatkowe urzędów skarbowych, zgodnie z najnowszym wykazem numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych Krajowej Administracji Skarbowej.
Co wprowadzenie mikrorachunku oznacza dla małych, średnich i dużych firm?
– To po prostu zmiana i to niewielka. Przedsiębiorca zatrudniający pracowników i będący podatnikiem VAT dokonywał miesięcznie trzech przelewów na trzy różne rachunki należące do Naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego. Podatek PIT-5 na jeden rachunek, podatek PIT-4 (zaliczki pobrane z wynagrodzeń pracowników) na ten sam numer co PIT-5, a podatek VAT na inny. Dzisiaj wszystkie te przelewy przekazane zostaną na jeden mikrorachunek danego przedsiębiorcy – ocenia księgowy.
Administracja skarbowa podkreśla ważne wyjątki, które pozostają niezmienione. Na dotychczasowych zasadach będą przyjmowane wpłaty, jeśli rozliczenia podatkowe są prowadzone na karcie podatkowej oraz VAT-14 oraz VAT w imporcie. Mandaty karne będą płatne tak jak dotychczas, tj. na rachunek wskazany na bloczku mandatowym.