reklama

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Najważniejsze z wprowadzonych rozwiązań zwiększają kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł. oraz ustalają wyższy I próg podatkowy – podniesiony z 85 528 zł do 120 tys. zł.

Dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych, składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od dochodu. Nie będzie też odliczana od podatku. Ministerstwo dodaje, że przygotowało dla tych podatników specjalny mechanizm, który będzie polegał na odliczeniu od dochodu określonej kwoty.

Jak podaje ministerstwo, przedsiębiorcy na podatku liniowym, będą od 2022 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. swojego dochodu.

Dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem składka zdrowotna wyniesie 9 proc., które będą liczone od podstawy:

  • dla firm o rocznych przychodach do 60 tys. zł miesięczna podstawa składki zdrowotnej wyniesie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
  • dla przychodów do 300 tys. zł będzie to 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
  • dla wyższych, podstawą składki będzie 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

W ramach zmian podatkowych wprowadzonych Polskim Ładem znalazła się również obniżka stawek ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów IT, lekarzy. Jak podaje resort finansów, dla lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych oraz dla inżynierów, stawka ryczałtu spadnie z 17 proc. na 14 proc. Dla informatyków, programistów i innych zawodów z branży IT stawka zmniejszy się z 15 proc. do 12 proc. Bez podatku będą emerytury do 2,5 tys. zł.

Resort finansów przewiduje również tzw. podatkowy restart gospodarki, czyli pakiet rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom.

źródło: Ministerstwo Finansów

 

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię