6 prostych sposobów na zaawansowane wyszukiwanie w Google

0
926
zaawansowane wyszukiwanie w Google
reklama

Znalazłeś ostatnio ciekawy artykuł w Internecie i musisz wyciągnąć z niego jak najwięcej potrzebnych informacji? Twoja pamięć zawodzi i zapominasz słowa kluczowego bez, którego wynik wyszukiwania nie będzie kompletny? A może spodobała Ci się ostatnio jakaś strona internetowa i chcesz znaleźć witryny podobne do niej? Jest kilka prostych sposobów na wyszukanie dokładnie tych treści, których szukasz. Przedstawione metody pomogą usprawnić wyszukiwanie.

Wyszukiwanie w danej witrynie

Dzięki operatorowi site: wyszukiwanie w Google możesz ograniczyć tylko do jednej witryny. Używaj tej funkcji, gdy natrafisz na stronę z bardzo dużą ilością materiału, a chcesz na niej znaleźć konkretną frazę.

Tak będą wyglądały wyniki wyszukiwania, jeśli użyjesz komendy site:

Wyszukiwanie w danej witrynie

 

Wyszukiwanie niekompletnych fraz

Jeśli zdarzy się, że zapomnisz słowa kluczowego w wyszukiwanej frazie, możesz skorzystać z symbolu *. Należy go użyć w miejscu wyrazu, numeru lub czegokolwiek innego, czego nie pamiętasz. Jest to bardzo pomocna opcja przy wyszukiwaniu: nazw własnych, tytułów, tekstów, bądź cytatów.

Oto przykład użycia części frazy i symbolu *

Wyszukiwanie niekompletnych fraz

 

Wyszukiwanie podobnych stron

Jak znaleźć w Google podobne strony? Jaki jest na to najprostszy sposób? Komenda related: pozwala znaleźć serwisy o podobnej tematyce.

Wyszukiwarka wskaże pokrewne strony lub usługi, jeśli zastosujesz komendę related:

Wyszukiwanie podobnych stron

 

Wyszukiwanie pełnych fraz

Algorytmy Google’a są tak skonstruowane, że po wpisaniu w wyszukiwarce wyrażenia, które składa się z dwóch lub więcej słów możesz otrzymać wyniki zupełnie nie powiązane z celem wyszukiwania. Dzieje się tak dlatego, że słowa wpisane mogą występować na stronie oddzielnie.

Używanie “cudzysłowu” jest najlepszym i najbardziej trafnym sposobem na odnajdywanie pełnych fraz w Internecie. Dzięki niemu wyszukiwane frazy będą zapisane na stronach tylko w takiej kolejności słów, jak w wyszukiwarce.

Wyniki jakie otrzymasz po użyciu frazy “komputer niebieski” ujętej w cudzysłów:

Wyszukiwanie pełnych fraz

 

Wyszukiwanie bez frazy

Niektóre frazy mają wiele znaczeń, co utrudnia ich znalezienie w Internecie. Jeśli chcesz od razu wyeliminować z wyszukiwania nieistotne dla Ciebie sformułowania, dodaj znak “ – “ bezpośrednio przed niechcianym słowem.

Na przykład, nie interesuje nas ekranizacja znanej powieści, ale samo dzieło. Gdy użyjesz znaku minus, otrzymasz wyniki dotyczące literatury, a nie np. recenzję z portalu filmowego:

Wyszukiwanie bez frazy

 

Wyszukiwanie w adresie URL lub tytule

Jeśli chcesz, aby konkretne słowo znajdowało się w tytule, bądź adresie URL strony, przed wpisywaną frazą należy użyć operatora intitle: lub inurl:. Przy wpisywaniu tych komend pamiętaj, by nie rozdzielać spacją komendy od frazy.

Takie rozwiązanie pozwala trafić bezpośrednio na stronę np. producenta. Od razu znajdziesz stronę docelową, jeśli użyjesz komend intitle: i inurl:

Wyszukiwanie w adresie URL lub tytule

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię